KAT KALORİFER TESİSATI
KAT KALORİFER TESİSATI

KAT KALORİFER TESİSATI

 

Daha çok doğalgaz altyapısı gelmemiş semtlerde katı yakıtlı olarak, Doğalgaz bulunan semtlerde Doğalgazlı olarak ve Tek mülkiyetli binalarda en uygun yoldur. Günümüzde çok katlı binalarda da ortaya çıkan problemler sebebiyle kat kaloriferi uygulamaları yaygınlaşmıştır.


Evlere ya da iş yerlerine kat kaloriferi döşetmeyi düşünüyorsanız eğer aşağıda yazan hususları göz önünde bulundurmanızda fayda var. İster doğalgazlı kat kaloriferi olsun, ister elektrikli kat kaloriferi olsun, ister fuel oil (mazot) ile çalışan kat kaloriferi olsun döşeme standartlarına mutlaka uyulmalı ve bu standartların dışına çıkılmamalıdır.


– Özellikle kalorifer kazanına yakın radyatör çok fazla ısınacağından o peteğe mutlaka reglaj vana monte edilmelidir ve reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayar; kombiye yakın olan radyatörlerin vanalarının kısılması, uzak olanların ise tam açılması demektir.Radyatör tesisatı minumum 5 bar basınca uygun şekilde hazırlanarak döşenmesi gerekmektedir.


– Radyatör tesisatının sıcak su dönüş hattına mutlaka pislik tutucu takılmalıdır.


– Kat kaloriferi tesisatı olarak önerimiz mümkün olduğunca dirsek ve eklerden kaçınılmalıdır.


– Radyatörlerdeki havanın alınabilmesi için, her radyatör grubuna hava tahliye purjörü konulmalıdır.


– Radyatörlerde termostatik vana kullanılması öngörülüyor ise radyatörlerden bir tanesine normal vana takılmalıdır. Oda termostatı kullanılan yerlerde radyatörde termostatik vana olmamalıdır. Oda Termostatı ise Kullanım konforuna uygun olarak montajlanmalı ve test edilmelidir.


– 1 metre’den uzun radyatörlerde çapraz tesisat bağlantısı yapılmalıdır.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014